Ogrzewanie

Ekologiczne systemy ogrzewania domu

Sezon jesienno- zimowy, zwłaszcza dla mieszkańców prywatnych domów, wiąże się z ogromnymi kosztami ogrzewania. Najnowsze rozwiązania ogrzewają dom, wykorzystują odnawialne źródła energii.  Nowoczesne i ekologiczne systemy grzewcze mogą przyczynić się nie tylko do obniżania kosztów ogrzewania, ale przede wszystkim wpłyną pozytywnie na środowisko naturalne.
Już w trakcie budowy domu, warto wybrać ekologiczne sposoby ogrzewające dom. Najczęściej wybieranym systemem grzewczym jest kocioł kondensacyjny na gaz ziemny. Kocioł grzewczy nie jest rozwiązaniem idealnym dla środowiska, ze
względu na wydzielające się do atmosfery szkodliwe substancje, będące wynikiem spalania gazu ziemnego. Jednak ilość tych związków chemicznych w porównaniu do kotłów na węgiel czy tradycyjnych kotłów gazowych jest znacznie niższa. Dodatkowo, ten system ogrzewania pozyskuje ciepło nie tylko ze spalania gazu, ale również spalin. Dzięki temu przy mniejszym zużyciu gazu powstaje więcej ciepła. Mniejsze zużycie paliwa przyczynia się do wymiernych korzyści finansowych. Wyższe koszty instalacji szybko się zwracają.
Drugim pod względem popularności sposobem ogrzewania są pompy cieplne. Ich działanie opiera się na pobieraniu ciepła z powietrza, gleby, wód podziemnych czy skał. Zgromadzone ciepło jest dostarczane do obiegu grzewczego lub zbiornika podgrzewającego wodę. Można w ten sposób zasilić system ogrzewania bezpośredniego lub niskotemperaturowego (wodnego ogrzewania podłogowego). Koszt instalacji jest stosunkowo wysoki w porównaniu do innych źródeł, jednak wydateki szybko się zwracają. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb odczuwania komfortu ciepła oraz powierzchni domu.
Domy budowane w systemie pasywnym, z niskim zapotrzebowaniem na energię wykorzystują rekuperator. Jest to urządzenie, które podczas wentylacji pomieszczeń odzyskuje ciepło z wyprowadzonego powietrza, ogrzewając nim powietrze doprowadzane z zewnątrz. To rozwiązanie najczęściej jednak jest wsparciem dla innych sposobów ogrzewania. Jako samodzielny system grzewczy, w wielu przypadkach okazał się niewystarczający.
Coraz bardziej popularną metodą pozyskiwania energii są ogniwa fotowoltaniczne, przeksztalcające energię słoneczną na prąd. Jednak, najczęściej metoda ta wykorzystywana jest jedynie do podgrzewania wody użytkowej.
Istnieje wiele ekologicznych rozwiązań ogrzewania domu, przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Jednak, ze względu na wysokie koszty instalacji oraz długi czas zwrotu kosztów nie są popularne. Być może z czasem, dzięki innowacyjnym rozwiązaniom oraz dotacjom rządowym staną się bardziej dostępne.

Jeden komentarz w “Ekologiczne systemy ogrzewania domu

Dodaj komentarz