Eko

Jak kontrolować swoje zużycie energii? 10 praktycznych wskazówek.

Kontrolowanie zużycia energii jest doskonałym sposobem na dbanie o planetę i oszczędzanie pieniędzy. Rzeczywiście, energia, którą wykorzystujemy do ogrzewania naszych domów, pogłębia efekt cieplarniany i przyczynia się do wyczerpywania zasobów Ziemi. Jednak bardzo łatwo jest zmniejszyć nasze codzienne zużycie energii, zachowując lub nawet poprawiając komfort. Oto nasze 10 wskazówek, jak bez wysiłku kontrolować swoje zużycie energii.

Wskazówka 1: wybierz właściwą temperaturę wewnętrzną.

W domu, wszyscy mamy tendencję do przegrzewania naszych pokoi. Zimą i w wilgotne dni, uczucie zimna popycha nas do włączenia termostatu lub grzejników, aby poczuć się cieplej. Jednak bycie zbyt gorącym w domu nie jest takie dobre. W pomieszczeniach mieszkalnych, takich jak salon czy kuchnia, wystarczy temperatura 19°C, a nawet 20°C. W sypialniach najlepiej jest utrzymywać temperaturę od 16 do 18°C, aby zapewnić dobry sen. Zaleca się nawet utrzymanie temperatury od 17 do 19°C w pokoju dziecka! Jeśli chodzi o łazienkę, zalecana jest temperatura około 20 do 22°C, ale tylko wtedy, gdy pomieszczenie jest używane.
Aby utrzymać właściwą temperaturę w Twoim domu, radzimy wybrać termostat, który reguluje temperaturę w zależności od Twoich pomieszczeń, a zwłaszcza w zależności od pory dnia. Nie ma potrzeby ogrzewania domu przez cały dzień, jeśli jesteś poza domem. Pomyśl o tym, zmniejszysz swoje zużycie energii, poczujesz się znacznie lepiej w domu i osiągniesz znaczne oszczędności!

Wskazówka 2: ogrzewać tylko wtedy, gdy jest to użyteczne.

Jak już powiedzieliśmy, nie ma potrzeby ogrzewania domu, kiedy cię nie ma, ani utrzymywania wysokiej temperatury podczas snu. Nie jest również konieczne ogrzewanie łazienki lub pokoi gościnnych, które są cały czas niezamieszkałe.
Można wybrać instalację programatorów lub grzejników lub systemów grzewczych o zmiennym i regulowanym programie w zależności od potrzeb. W ten sposób będziesz mógł wybrać odpowiednią temperaturę do utrzymania w każdym z pomieszczeń w zależności od godzin dnia. Zaprogramuj swoje potrzeby zgodnie z Twoimi nieobecnościami i okresami obecności. Podobnie, pamiętaj, aby podczas wyjazdu na wakacje, nawet na weekend, ustawić grzejniki w trybie bezmrozowym. Pozwoli to na utrzymanie minimalnej temperatury w Twoim domu, tak aby instalacje nie zamarzały, ale bez niepotrzebnego przegrzewania pomieszczeń, których nie zajmujesz. Gwarantowane oszczędności!

Wskazówka 3: wykorzystaj naturalne ciepło słońca.

W ciągu dnia pozostaw okna czyste, a okiennice otwarte, aby naturalnie ogrzać dom. Kiedy słońce jest obecne, po prostu ogrzewa dom przez okna. To naturalne i darmowe ciepło, bardzo potężne, zaoszczędzi ci dużo energii i pieniędzy. Domy z wykuszowymi oknami są czasami ogrzewane tylko w ten sposób w ciągu dnia. Dlatego wskazane jest, aby słońce wchodziło do domu, trzymając otwarte okiennice i zasłony na boku.

Wskazówka 4: wietrzenie domu.

W przeciwieństwie do powszechnego przekonania, wietrzenie domu zimą nie przynosi zimna i nie sprawia, że grzejniki pracują ciężej. Wręcz przeciwnie, ważne jest, aby codziennie przez około 10 minut (najlepiej rano), niezależnie od pory roku, wietrzyć dom przez około 10 minut. Oczywiście, ważne jest, aby myśleć o ograniczeniu ogrzewania podczas wentylacji.
Wentylacja domu pozwala na odnowienie powietrza otoczenia. Usuwa to wilgotne powietrze z dróg oddechowych, pary kuchennej i wilgoci w łazience. Wilgotne powietrze zostaje zastąpione suchszym, zdrowszym powietrzem. Rzeczywiście, należy zauważyć, że zużycie energii jest większe w przypadku ogrzewania wilgotnego powietrza w pomieszczeniach niż w przypadku suchego i świeżego powietrza w pomieszczeniach. Pomyśl więc o wentylacji, aby zmniejszyć zużycie energii i zaoszczędzić pieniądze!

Wskazówka 5: zaizoluj dobrze swój dom.

Jeśli Twój system grzewczy jest wydajny, będzie całkowicie bezużyteczny, jeśli Twój dom jest słabo ocieplony. Dlatego konieczne jest śledzenie przeciągów i upewnienie się, że ciepło nie ucieknie. Upewnij się więc, że Twoje okna są dobrze zaizolowane, uszczelnij je ponownie w razie potrzeby i wybierz podwójną szybę lub folię z tworzywa sztucznego, która zostanie przyklejona do pojedynczej szyby w celu wzmocnienia izolacji. Unikać pozostawiania otwartych kominów, gdy nie są używane, obniżać temperaturę w niezamieszkałych pomieszczeniach i utrzymywać drzwi zamknięte, umieszczać grube zasłony na oknach bez okiennic, itp. Wszystkie te drobne działania są ważne, aby zoptymalizować wykorzystanie ogrzewania i zmniejszyć zużycie energii.

Wskazówka 6: zleć serwisowanie systemu grzewczego.

Istotne jest, aby Twój kocioł był co roku serwisowany i konserwowany przez kompetentnego specjalistę. Chociaż wizyta ta jest obowiązkowa dla wielu urządzeń (drewno, gaz, węgiel i ropa naftowa o mocy od 4 do 400 kW), to w każdym razie należy unikać awarii, zatruć i nadmiernego zużycia. Dobrze działający system grzewczy nie zużywa przecież zbyt wiele i bez wysiłku utrzymuje w domu dobrą, komfortową temperaturę. To samo dotyczy rur kominowych i piecowych, które muszą być czyszczone raz lub dwa razy w roku.

Wskazówka 7: dbaj o swoje grzejniki.

Wydajna grzałka nie wystarcza do dobrego ogrzewania. Ważne jest również, aby dbać o swoje grzejniki. Aby to zrobić, pamiętaj o usuwaniu z nich kurzu podczas sprzątania domu. Pył utrudnia prawidłową dyfuzję ciepła i wpływa na wydajność systemu grzewczego. Podobnie, należy unikać umieszczania mebli lub przedmiotów w bezpośrednim sąsiedztwie. Jeśli nie mają być one umieszczone z przodu, niektóre grzejniki powinny być trzymane z dala od mebli również po bokach. Proszę zapoznać się z instrukcją obsługi grzejników, aby sprawdzić, jakie odległości należy zachować. Pozwoli to na znacznie lepszą cyrkulację wytworzonego ciepła.
Wskazówka nr 8: wybierz termostat pokojowy.

Szacuje się, że dobrze umieszczony termostat pokojowy w domu może zaoszczędzić około 10% do 20% energii dzięki systemowi sterowania produkcją ciepła w całym domu. Służy do programowania i regulacji temperatury, która ma być utrzymywana w zależności od godzin dnia. Niektóre grzejniki wyposażone są we wbudowane termostaty, ale ich działanie nie zawsze oznacza oszczędność energii.

Wskazówka 9: zamontuj zawory termostatyczne.

Zawory termostatyczne umożliwiają regulację ogrzewania w zależności od pomieszczeń, co zapewnia dodatkowe oszczędności w przypadku domów wyposażonych w termostat pokojowy. Powinny być umieszczone w pomieszczeniach takich jak sypialnie lub biura, tzn. z dala od centralnego termostatu, gdzie idealna temperatura wynosi od 16 do 18°C.

Wskazówka 10: należy rozważyć zastosowanie zaworów redukujących przepływ.

Aby zmniejszyć zużycie energii, należy wyposażyć baterie prysznicowe, wannowe, zlewowe i toaletowe w reduktory przepływu. Te ekonomiczne i ekologiczne urządzenia są bardzo praktyczne i wygodne. Zmniejszają one zużycie wody o połowę, nie wpływając przy tym na uczucie użytkowania. Dzieląc zużytą wodę na dwie części, redukuje się zużycie energii na jej ogrzewanie.

Similar Posts

Jeden komentarz w “Jak kontrolować swoje zużycie energii? 10 praktycznych wskazówek.

Dodaj komentarz